Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) alanında sektörün lider kuruluşlarından olan Environmental Systems Research Institute (ESRİ) tarafından Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen kullanıcı konferansında TREDAŞ, haritalama ve analitik teknolojilerdeki yenilikçi kullanımı ve altyapı (utility) alanındaki projesi ile “Coğrafi Bilgi Sisteminde Özel Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Coğrafi Bilgi Sistemi teknolojisini kullanarak büyük miktarda sayısal veriyi anlama ve karmaşık problemleri çözme konusundaki bu çalışma, Özel Başarı Ödülü ‘nü (SAG) TREDAŞ’a kazandırdı. TREDAŞ, ESRİ Şirketinin geliştirdiği ArcGIS Utility Network yazılımını, saha operasyonlarında etkin olarak kullanmaya başlayarak, sistem geçişini kendi iç kaynaklarıyla 4 ay gibi bir kısa sürede başarıyla tamamladı. ArcGIS Utility Network ile teknolojik alt yapılardaki iyileştirmelere daha hızlı gidilerek, müşteriye sunulan hizmette hız ve kalitenin arttırılması hedefleniyor.

TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, yaptığı açıklamada, projenin ödüle layık görülmesinden gurur duyduklarını söyledi.

Bu ölçekteki bir projeyi kendi iç kaynaklarıyla tamamladıklarını belirten Bilgili, “Konumsal verinin önemi, teknolojik gelişmelerle her geçen gün artmakta. Biz de ArcGIS Utility Network yazılımı ile dağıtım şebekemizin dijital ikizini oluşturma ve yönetme noktasına bu proje ile önemli bir adım attık” ifadelerini kullandı.

Gazete Bakış Haber Merkezi