Yurt dışı çalışmalarını Balkanlar ağırlıklı sürdüren Trakya Üniversitesi, Avrupa ülkeleri ile ilişkileri de güçlendiriyor.

Almanya’nın Fransa-İsviçre sınırında bulunan Lörrach kentindeki Baden-Wuerttemberg Cooperative State (DHBW) Üniversitesi ile daha önce başlatılan ilişkiler yeniden canlanıyor. Her iki üniversitenin rektörü, telekonferans yoluyla gerçekleştirdikleri çevrim içi toplantıda, potansiyel iş birliği alanlarını geliştirme ve genişletme yollarını konuştu.

Toplantıya, Fahri Edirne Hemşehrisi ve bir dönem Trakya Üniversitesinde konuk Öğretim Üyesi olarak görev yapan Prof. Dr. Manfred Raupp ile Trakya Üniversitesi Dış İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Rifat Gürgendereli de katıldı.

Dünya üniversitesi olma yolunda çalışıyoruz

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Edirne ile Lörrach arasındaki ilişkilerin geçmişe dayandığını ve iki kent arasında belediyeler düzeyinde kardeşlik protokolü imzalandığını hatırlatarak “Lörrach da tıpkı Edirne gibi üç ülkenin buluşma noktası. Edirne; Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan’ı, Lörrach da Almanya, Fransa ve İsviçre’yi birbirine bağlıyor. Bu iki sınır kentinin birçok ortak özelliği de bulunuyor. Lörrach da çok sayıda Edirneli hemşerimizin yaşadığını da biliyorum. Bundan sonra, akademik değişim programları, ortak araştırma projeleri, eğitim ve sertifika programları başta olmak üzere enerji, çevre, sağlık, mühendislik, sanat ve kültürel alanda iş birliklerimiz hızlanarak artacaktır. Bu kapsamda öğrencilerimizin ekonomi, işletme yönetimi ve turizm alanlarından faydalanabilmeleri ve değişim programlarına katılabilmelerini sağlamak amacıyla Erasmus’a ilk teklifimizi yaptık. Kabul görüldüğü takdirde karşılıklı öğrenci değişimlerinden faydalanmış olacağız. Bir dünya üniversitesi olma yolunda çalışmalarımız hızla sürüyor.” dedi.

Rektör Tabakoğlu, Avrupa’nın önde gelen tarım araştırmacılarından olan ve Erasmus kapsamında Trakya Üniversitesinde görev yaptığı sürede Edirne üzerine önemli çalışmalara imza atan Fahri Edirne Hemşehrisi Prof. Dr. Manfred Raupp’a iki üniversite arasındaki ilişkilerin güçlenmesi adına vermiş olduğu katkılardan ötürü teşekkür etti.

İlişkiler canlandırdılacak

Baden-Wuerttemberg Cooperative State (DHBW) Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gerhard Jaeger de iki üniversite arasında daha önce Erasmus staj ve öğrenci hareketliliğinin yanı sıra proje bazında iş birlikleri gerçekleştirildiğini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Çok sayıda Türk vatandaşın yaşadığı şehrimizde, kardeş kentimizin üniversitesi ile ilişkilerimizi yeniden canlandıracak olmanın heyecanı içerisindeyim. Kısa ve uzun dönemi kapsayan öğrenci ve akademik personel değişimi üzerine çalışmalarımız olacaktır. Edirne ile gerek coğrafi gerekse kültürel anlamda ortak noktalarımız var. Bu bağların daha da güçleneceğine inancım tam.”

İki üniversite arasında kültürel ve akademik ortaklıklar ve potansiyel iş birliği alanları üzerine görüşmelerin gerçekleştiği toplantıda, Türk-Alman ilişkilerinin güçlenmesinin yanı sıra Edirne ve Lörrach arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için ileri tarihte yüz yüze bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.

Gazete Bakış Haber Merkezi