Tekirdağ’da bulunan Yazır Göleti, aşırı sıcaklar ve yağışların az olması nedeniyle yüzde 15 seviyelerine kadar geriledi.

2021 yılında yüzde 62, 2022 yılında yüzde 25 seviyelerinde bulunan gölet, yağışların az olması nedeniyle bu yıl kuruma noktasına geldi.

Gölet etrafında bulunan alanların kurumasının ardından vatandaşlar gölette balık tutmaya başladı.

gazetebakış-Yazır Göleti’nde seviye yüzde 15’e düştü2

SU TASARRUFU ÇAĞRISI

Süleymanpaşa Ziraat Odası Başkanı İmdat Saygı, 2022’nin yaz ayından bu yana kuraklık yaşandığını anımsattı.

Kuraklığa karşı tedbirler alınması gerektiğini vurgulayan Saygı, “Musluğu boşa açmamamız, çok dikkatli kullanmamız lazım” dedi.

Ayçiçeği üreticisisin de zor günler geçirdiğini vurgulayan Saygı, şöyle konuştu:

“Devletimize bir görev düşüyor. Çiftçinin borçları var. Şuanda serbest piyasa yeni başladı biraz. TMO elinden geldiğince yeterince mal aldı. Bazı randevularda sıkıntılar oldu tabi ama alım gücü de belli. Onun için şuanda bazı arkadaşlar başladılar traktörlerini satmaya. Çünkü bankalara olan borçların günü geldi. Devletimiz en kısa zamanda teslim edilen bu buğdayların bedelini ödemesi gerektiğini buradan duyurmak istiyorum’’

Yazır Mahallesi sakinlerinden Adil Varol da geçmişte gölette su seviyesinin yüksek olduğunu belirterek, “2 yıl içerisinde düşme oldu. Kuraklık var, bilmiyorum nereye varacak bu halimiz. Daha önce balık çıkıyordu, güzel balıklar da oluyordu ama bu sene geçen sene hiç balık olmadı’’ dedi.

gazetebakış-Yazır Göleti’nde seviye yüzde 15’e düştü3

Muhabir: Serap Cömertoğlu İşcan