Cüneyt Yüksel, yaptığı yazılı açıklamada, kamuoyunda yer alan yanlış anlaşılmayı düzeltmek için açıklama yapma zorunluluğu doğduğunu ifade etti.

Yüksel, hiçbir zaman inandığı mukaddes değerlerine ve davasına söz söyletmediğini ve söyletmeyeceğini vurguladı.

Festivalde sahne alan Melek Mosso’nun  yaptığı paylaşım ve açıklamaları asla tasvip etmediğini ve etmeyeceğini de vurgulayan Yüksel, şöyle devam etti:

“Mosso’nun yayınladığı ilk özür açıklamasından sonra kendisiyle görüştüm. Yapılanı yanlış bulduğumu, kendisinden çok daha içten ve samimi özür bekleyen büyük bir kitle olduğunu, konseri iptal etmenin doğru olacağını ifade ettim.

Kendisi de yaptığının hata olduğunu, bu nedenle çok üzgün olduğunu, halkın karşısına çıkıp, sahneden net bir şekilde özür dilemek istediğini; yapılacak konseri ‘milletimizle kucaklaşma ve özür fırsatı’ olarak gördüğünü söyledi. Bu görüşmeden sonra; Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Yüzyılı  vizyonunda önemle üzerinde durduğu ‘milletimizin birlik ve beraberlik içinde olması gerektiği’ vurgusunu göz önünde bulundurarak, konseri iptal etmenin, toplumsal ayrışmayı körükleyen bir eylem olacağı, farklı polemiklere zemin hazırlayacağı düşüncesiyle etkinliğe devam etme kararı aldık.”

Duygu yoğunluğunun yansıması

Yüksel, “Konser gecesi sahne alan Mosso, ilk şarkısından sonra yüzbinlerce kişinin önünde, yaşananlardan duyduğu üzüntüyü dile getirerek özür dilemiştir.

Ayrıca bilinmesini isterim ki, özür sonrasında sahnede yaşananlar, sahne öncesindeki duygu yoğunluğunun yansımasıdır. Bundan dolayı üzdüğüm veya kırdığım teşkilat mensuplarımız varsa her birinden özür diliyorum. Lütfen hakkınızı helal edin.” ifadelerini kullandı.

Cüneyt Yüksel, 2 milyondan fazla misafiri ağırladıkları 57. Uluslararası Tekirdağ Kiraz Festivali’nin birlik, beraberlik ve huzur ikliminde en ufak bir olumsuzluk yaşanmadan tamamlanmasının ise en büyük tesellisi olduğunu kaydetti.